MENU
Link do mapy dojazdu
Zapraszamy do naszego centrum w Cesarzowicach (kierunek Kąty Wrocławskie pod Wrocławiem) Link do mapy dojazdu

Oferta

Stale poszerzamy ofertę produktów dostępnych w naszych centrach. Wybraliśmy niektóre z produktów dostępnych w naszej ofercie, jeśli nie znalazłeś jakiegoś produktu w naszej ofercie zapytaj o niego, bardzo możliwe, że wtedy sprowadzimy ten produkt specjalnie dla Ciebie.

Home » Inne » Drewno kominkowe Poprzednia strona

Drewno kominkowe

Drewno opałowe zamieni długie zimowe wieczory w romantyczne chwile spędzone przy kominku.

Drewno kominkowe jest szczególnym rodzajem drewna opałowego, przeznaczonym do palenia w kominkach. Preferowane jest drewno gatunków liściastych w postaci szczap oraz klocków.

Tradycyjne drewno opałowe przeznaczone do palenia w piecach c.o. nie posiada takich wymagań jak do kominka. Wykorzystuje się również gatunki iglaste, drewno może być też bardziej rozdrobnione, np. do postaci zrębków lub wiórów, czasem posiada zgniliznę i jest zasiedlone przez owady. W zwykłym piecu można spalić prawie wszystko, czyli również korę, trociny, wióry, kartony a nawet stare kapcie… Niestety kominek stawia w stosunku do opału sporo większe wymagania. Drewno kominkowe to starannie wyselekcjonowany opał z wybranych gatunków liściastych w postaci szczap oraz klocków.

Drewno do kominka to wysokokaloryczne gatunki liściaste. Gatunki iglaste nie są polecane z powodu mniejszej gęstości drewna, ale również ze względu na zawartości żywicy, która powoduje większe zanieczyszczenie kominka. Drewno żywiczne posiada też większą palność i spala się zbyt szybko i intensywnie.

Gatunki drzew liściastych dzielą się umownie na tzw. twarde oraz miękkie i chodzi oczywiście o twardość drewna w stanie świeżo po ścięciu. Gatunki twarde mają większą wartość opałową gdyż twardość drewna jest związana z gęstością oraz ciężarem drewna i co za tym idzie z kalorycznością. Twardość drewna można w prosty sposób sprawdzić zagłębiając w drewnie ręcznie jakiś ostry przedmiot metalowy, np. gwóźdź lub kluczyk samochodowy.

Do gatunków drzew liściastych o twardym drewnie zaliczamy: grab, buk, dąb, jesion, robinia (akacja), wiąz, klon, głóg, jarząb, śliwa, jabłoń, grusza, czereśnia, czeremcha, wiśnia, brzoza, olcha czarna, bez czarny, leszczyna oraz inne.

Drewno miękkie posiadają: lipa, olcha szara, wierzba, topola, osika, kasztanowiec oraz inne.