MENU
Link do mapy dojazdu
Zapraszamy do naszego centrum w Cesarzowicach (kierunek Kąty Wrocławskie pod Wrocławiem) Link do mapy dojazdu

Oferta

Stale poszerzamy ofertę produktów dostępnych w naszych centrach. Wybraliśmy niektóre z produktów dostępnych w naszej ofercie, jeśli nie znalazłeś jakiegoś produktu w naszej ofercie zapytaj o niego, bardzo możliwe, że wtedy sprowadzimy ten produkt specjalnie dla Ciebie.

Home » Ciekawostki Poprzednia strona

Ciekawostki

Zimowit jesienny

Czy wiesz że........ lubiany przez nas Zimowit jesienny (Colchicum autumnale), mylony często z krokusem to roślina bardzo silnie trująca?? Cała roślina jest trująca dla ludzi, bydła i koni. Zwierzęta instynktownie wyczuwają, iż roślina jest trująca i ją omijają, zarówno świeżą, jak i suszoną w sianie. U ludzi po 4-6 godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy, jak: drętwienie i pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, mdłości i wymioty, ostra biegunka (czasami krwawa), obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, w końcu paraliż i śmierć w wyniku paraliżu oddechowego. Kolchicyna jak inne zawarte w zimowicie alkaloidy nie szkodzą owcom i kozom, ale ich mleko, po takiej diecie nie nadaje się do spożycia, stając się trujące. Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny (ilość zawarta w ok. 6 g nasion). Koniecznie zakładaj rękawiczki podczas sadzenia cebulek zwłaszcza przy ranach dłoni!! Nigdy nie pozwól, aby twoje dzieci sadziły tą roslinę same!!

poznaj produkty >>>

Ogrodowe czarownice

Niektóre rośliny ozdobne zawierają substancje trujące lub uczulające, inne mają kolce i ciernie. Najlepiej zrezygnować z nich w ogrodzie, w którym bawią się dzieci, ewentualnie posadzić je w miejscu niedostępnym dla ich rączek.

Trują: bieluń (datura), cis, konwalia, naparstnica, oleander, rącznik, śnieguliczki, tojad, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew, zimowit jesienny, złotokap.

Kłują: aralia, berberys, głóg, grochodrzew, mahonia, ognik, oset, ostrokrzew, popłoch, rokitnik, róża, niektóre iglaki (zwłaszcza jałowce).

Uczulają: większość drzew liściastych w okresie pylenia (zwłaszcza leszczyna, olcha, topola, brzoza, wierzba), kwitnące trawy ozdobne, prymulka, sumak octowiec.

poznaj produkty >>>

Kolorystyka kostki

Cechą produktów wytwarzanych z surowców mineralnych jest ich niepowtarzalność kolorystyczna. Każdy producent ma oczywiście ustaloną ofertę barw, ale trzeba pamiętać, że nawet w obrębie jednego koloru mogą wystąpić nieznaczne różnice odcieni.

Kostki powstają z surowców naturalnych i różnice odcieni też są rzeczą naturalną. Czasem wystarczy inny odcień wykorzystanego do produkcji piasku, by kolory kostek z różnych serii produkcyjnych nieznacznie różniły się od siebie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na dany materiał.

Jeśli chcesz zatem uniknąć kłopotliwego uzupełniania braków, zaplanuj nieco większy zakup już na etapie projektu. Będziesz mieć pewność, że odcień całej nawierzchni będzie jednolity.

poznaj produkty >>>